tea-2391082_1280

Dlaczego warto korzystać z wyciągów ziołowych?

Ziołolecznictwo jest znane od stuleci i badania udowadniają, że regularne stosowanie ziół przynosi efekty w leczeniu wielu różnych chorób. Zobaczmy jakie działanie mają zioła i ich wyciągi, a przekonamy się, że warto z tego bogactwa korzystać.


Pozytywne oddziaływanie na układ pokarmowy


Niestrawność, wzdęcia, uczucie przejedzenia to momenty, w których niemal odruchowo sięgamy po zioła. Najczęściej korzystamy z tych najbardziej znanych, takich jak mięta, rumianek czy koper włoski. Skutecznie przyspieszają trawienie i pomagają pozbyć się problemów z układem pokarmowym.

W takich sytuacjach warto wykorzystać nie tylko napary ziołowe, ale również różnego rodzaju wyciągi ziołowe. Te drugie są często kompozycją różnych ziół, które łącznie działają lepiej niż każde z nich pojedynczo.


Działanie antyseptyczne

Zioła mają również działanie antyseptyczne. Nie od dziś wiadomo, że na skaleczenie warto przyłożyć liść babki lekarskiej, a ukąszenie komarów posmarować olejkiem cytrynowym. Pozwala to uniknąć komplikacji przy gojeniu się ran i przyspieszyć proces gojenia.


Aromaterapia

Zioła pozytywnie wpływają na nasz organizm nie tylko dlatego, że przyjmujemy je doustnie. Świetnie działają również w formie aromaterapii. Zapach ziół i zawarte w nim olejki eteryczne mogą m.in. działać kojąco na układ nerwowy, pobudzać do działania, czy przyspieszać przemianę materii. Wiele zależy od tego, z jakich ziół taki wyciąg został sporządzony.