colon-cancer-screening

Nowotwór jelita grubego – objawy i przyczyny

Wielu chorych na raka jelita grubego nie ma objawów we wczesnych stadiach choroby. Kiedy pojawiają się objawy, mogą zmieniać się w zależności od wielkości i lokalizacji jelita grubego.

Nowotwór jelita grubego – objawy

• Zmiana nawyków jelita, w tym biegunki lub zaparcia.
• Zmiana konsystencji stolca, która trwa dłużej niż cztery tygodnie.
• Krwawienie z pochwy lub krew w stolcu.
• Trwały dyskomfort w jamie brzusznej, taki jak skurcz, gazy lub ból.
• Poczucie, że jelita nie są w stanie się całkowicie opróżnić.
• Słabość lub zmęczenie
• Niewyjaśniona utrata masy ciała.

Kiedy pójść do lekarza?

Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy, takie jak krew w stolcu lub trwała zmiana nawyków jelita, umów się ze swoim lekarzem. Porozmawiaj z lekarzem o tym, kiedy należy rozpocząć badanie przesiewowe w kierunku potwierdzenia bądź wykluczenia, że cierpisz na chorobę jaką jest nowotwór jelita grubego. Ogólnie zaleca się, aby badania nad rakiem jelita grubego rozpocząć w wieku 50 lat. Lekarz może zalecić częste lub wcześniejsze badania przesiewowe, jeśli masz inne czynniki ryzyka, takie jak historia choroby w rodzinie.
colorectal_cancer_s11_doctor_patient

Przyczyny

W większości przypadków nie jest oczywiste , co tak naprawdę powoduje raka okrężnicy. Do czynników ryzyka zachorowania możemy jednak zaliczyć starszy wiek, zwiekszona masa ciała pacjenta, mała aktywność fizyczna, uwarunkowania genetyczne, dieta ze zwiekszona zawartością tłuszczów lub czerwonego miesa, niedobory witaminowe.. Lekarze wiedzą, że nowotwór jelita grubego występuje, gdy DNA komórki jest uszkodzone i staje się rakotwórcze, komórki nadal dzielą się – nawet jeśli nowe komórki nie są potrzebne. Gdy komórki zgromadzą się, tworzą guz. Z czasem komórki nowotworowe mogą narastać i niszczyć normalną tkankę znajdującą się w pobliżu. Poza tym komórki nowotworowe mogą przemieszczać się do innych części ciała. Dziedziczone mutacje genów zwiększają ryzyko raka – mogą być przekazywane przez członków rodziny, ale te dziedziczne geny są związane tylko z niewielkim odsetkiem nowotworów. Dziedziczone mutacje genów nie powodują raka same w sobie, ale mogą znacząco zwiększyć ryzyko.