schorzenie kregosłupa

Nowotwór kręgosłupa

Większość przypadków bólu pleców jest idiopatyczna, co oznacza że trudno jest znaleźć ich dokładną przyczynę. U osób z niewyjaśnionym bóle pleców mogą wystąpić obawy, że przyczyną jest coś tak poważnego jak nowotwór kręgosłupa.

Ból i inne objawy choroby nowotworowej kręgosłupa

Ból pleców to możliwy objaw wielu typów raka, ale jest to całe szczęście diagnoza stosunkowo rzadko. Jednak choć dzieje się tak nieczęsto, to ważne jest, aby zrozumieć, kiedy i jak ból pleców może być objawem różnych form raka. To w ten sposób można ułatwić wczesne jego wykrywanie.

Ból pleców może mieć związek z nowotworem na dwa sposoby:

1) Ból może pochodzić od nowotworów u okolicznych narządów
2) Ból może wynikać z nowotworu samego kręgosłupa.

Nowotwory to nieprawidłowe przyrosty tkanki. Gdy nowotwory rosną na okrężnicy, odbytnicy, jajnikach, trzustce lub nerkach, ból może być odczuwalny w biodrach bądź plecach. Guzy na płucach mogą wywołać ból górnej części pleców. Jeśli ból jest związany z guzami w okolicznych narządów, to nie będzie jedynym objawem. Objawy nowotworowe różnią się w zależności od rodzaju nowotworu, jaki je powoduje.

Niektóre objawy, które są wspólne dla wielu form raka to:

- Niewyjaśniona utrata wagi
- Gorączka
- Zmęczenie
- Dreszcze
- Zmiany skórne (zaczerwienienie, ciemnienie, zażółcenie lub nadmierne owłosienie)
- Nudności
- Wymioty

Leczenie

Ważne jest, aby pamiętać, że każdy z tych objawów może być spowodowany czymś innym niż rak. Niemniej jednak, jeśli nowotwór zostanie zdiagnozowany należy czym prędzej zacząć jego leczenie, które jest uzależnione przede wszystkim od stadium rozwoju. Im mniejszy stopień zaawansowania tym większe szanse na pozbycie się tej strasznej choroby. Leczenie za pomocą naświetleń rentgenowskich jest zwykle ostatnim i najbardziej restrykcyjnym etapem leczenia. Bardzo ważne jest również to, by styl życia jak również dieta były jak najbardziej pomocne w walce z nowotworem.