Lung-cancer

Nowotwór płuc – groźna i bagatelizowana choroba XXI wieku

Atak odbywa się bez ostrzeżenia i zazwyczaj początkowo bez objawów – rak płuc rozwija się powoli, aby potem działać błyskawicznie doprowadzając do śmirci na pozór zdrowe osoby w okolicy nawet czterdziestego roku życia. Rak płuc w Polsce zajmuje pierwsze miejsce jako zabójca mężczyzn. Za główny czynnik, który powoduje pojawienie się choroby uważa się palenie papierosów.

Jednak nie tylko papierosy wpływają na pojawienie się raka płuc, zazwyczaj jest to pochodzenie środowiskowe. Zaliczamy do niego pracę w trudnych warunkach takich jak przy wydobyciu rud metali czy produkcji ropy naftowej, ale i przy azbeście. Nie bez znaczenia jest także ogólne zanieczyszczenie powietrza, którym na co dzień oddychamy. Oczywiście znaczenie tych czynników jest dużo mniejsze, niż dym tytoniowy wdychany w dużym stężeniu bezpośrednio do płuc.

Nowotwór płuc – co zdradza pojawienie się choroby?

Rak tego typu jest diagnozowany zbyt późno – spowodowane jest to okresem czasu jaki mija od pojawienia się pierwszych komórek nowotworowych do pokazania się pierwszych objawów. Niestety bardzo często są to lata. Drugim czynnikiem opóźniającym diagnozę to bagatelizowanie pojawiających się objawów.

Do najczęstszych objawów zaliczmy::
• Kaszel pojawiający się zazwyczaj rano;
• Chrypka;
• Złe samopoczucie;
• Brak apetytu;
• Nocne poty;
• Powtarzające się zapalenie oskrzeli.

Często objawy manifestowane przez nowotwór płuc są mylone ze zwykłym przeziębieniem – nierzadko pacjenci próbują pozbyć się dolegliwości domowymi sposobami zamiast udać się jak najszybciej do lekarza. Wykonanie prostego badania rentgenowskiego może pokazać, czy osoba badana boryka się z problemami nowotworowymi. Każdy palacz powinien wykonywać je raz w roku.

Leczenie

Wybór terapii jest uwarunkowany zasięgiem i rodzajem nowotworu. W sytuacji szybkiego zdiagnozowania choroby, w stadium, kiedy nie daje on jeszcze żadnych przerzutów – zwykle usuwa się zajęty przez raka obszar.
Nowotwór płuc to jedna z nielicznych chorób, na które zapadamy na własne życzenie. Zbiera on ogromne żniwo każdego roku, choć zaobserwowano spadek zachorowań u mężczyzn, to u kobiet w każdej grupie wiekowej śmiertelność sukcesywnie rośnie.