spinal

Nowotwory kręgosłupa – rodzaje, objawy, diagnoza

Nowotwór kręgosłupa to typ raka, który rozwija się w lub w pobliżu rdzenia kręgowego albo w obrębie kości i krążków kręgosłupa.

Rodzaje nowotworów kręgosłupa:

• nowotworowe (złośliwe),
• niekurczowe (łagodne).

Zarówno łagodne jak i złośliwe, mogą powodować znaczne niedomagania, gdy występują właśnie w kręgosłupie. Wynika to z faktu, że guzki kręgosłupa mogą rosnąć, powodując nacisk na obszar rdzenia kręgowego lub nerwów, potencjalnie powodując ból, problemy neurologiczne, a w niektórych przypadkach paraliż.

Nowotwór kręgosłupa – objawy

Objawy różnią się w zależności od lokalizacji i rodzaju guza. Najczęstszym objawem raka kręgosłupa jest ból w okolicy nowotworu. Ten ból często rozprzestrzenia się na inne obszary ciała i może być gorszy w nocy.

Pacjenci z nowotworami powodującymi kompresję neurologiczną mogą doświadczać:

• utraty czucia,
• osłabienia mięśni,
• trudności z chodzeniem,
• drętwienia w rękach lub nogach,
• skoliozy i porażenia.

Nowotwory kręgosłupa postępują z różną prędkością. Ogólnie, nowotwory złośliwe (nowotworowe) postępują szybciej niż te łagodne.

Większość bólów pleców nie jest wynikiem guza kręgosłupa. Jednakże pacjenci z uporczywym bólem kręgosłupa, który nie jest związany z aktywnością powinni to skontrolować. Pacjenci z postępującą drętwością, osłabieniem lub zmianami w jelitach lub pęcherza moczowym powinni natychmiast zgłosić się do lekarza. Kręgosłup zapewnia strukturalne podparcie dla organizmu i chroni rdzeń kręgowy, dlatego nowotwór kręgosłupa może zniszczyć struktury podtrzymujące powodując deformację, niestabilność lub deficyt neurologiczny. Kompleksowa ocena lekarska jest niezbędna dla wszystkich pacjentów z podejrzeniem guzów kręgosłupa. Na kanwie tego można dokonać prawidłowego rozpoznania. Można diagnozować przez badania krwi i różne badania obrazowe.