5382363125_abc12cef23_o

Poznaj objawy raka płuc

Rak płuc jest spowodowany przez szybki, niekontrolowany wzrost komórek w tkankach. Ten rodzaj raka jest najczęstszy i powoduje rocznie ponad milion zgonów. Ten rodzaj nowotworu jest rozpoznawany najczęściej przez niewyjaśnioną utratę wagi lub odkrztuszanie krwi.

Można zauważyć zmiany na płucach poprzez tomografię komputerową. Leczenie raka obejmuje działania z zakresu chirurgii, chemioterapii i radioterapii. Dodatkowo stosowane są opioidowe leki przeciwbólowe, wśród nich – leki na ból przebijający.

Klasyfikacja nowotworów

Nowotwory płuc są klasyfikowane po przestudiowaniu ich pod mikroskopem. Klasyfikacja jest niezbędna gdyż każdy inny rodzaj raka jest leczony inaczej. Duża część nowotworów płuc to nowotwory rozwijające się z komórek nabłonkowych. Nowotwór płuc można podzielić na dwa główne rodzaje:

- drobnokomórkowe
- płaskokomórkowe

2850213688_a2ef6fcaa3_b

Symptomy i objawy

Poniżej przedstawione są najczęściej spotykane objawy raka płuc:

1. Zachrypnięty głos.
2. Nagła utrata wagi.
3. Ból w klatce piersiowej.
4. Trudności w połykaniu.
5. Utrata apetytu.
6. Trudności ze złapaniem oddechu.

Wiele z wymienionych powyżej objawów należy do niespecyficznych.

Przyczyny

Trzy główne przyczyny raka to:

→ substancje rakotwórcze (które znajdują się w tytoniu),
→ zakażenia wirusowe,
→ promieniowanie jonizujące.

Te sytuacje powodują zmiany w DNA w tkance wyściełającej oskrzele w płucach. Palenie jest główną przyczyną raka. W jednym papierosie istnieje 60 różnych typów znanych substancji rakotwórczych, takich jak radioizotopy i nitrozoaminy. Palenie jest uważane za przyczynę 80% tych przypadków. Okres, w którym dana osoba pali, proporcjonalnie zwiększa prawdopodobieństwo tego nowotworu. Odnotowano przypadki, że jeśli dana osoba przestanie palić, uszkodzone komórki stopniowo są naprawiane. U osób niepalących, bierne palenie jest główną przyczyną raka płuc.

więcej na:
http://bolprzebijajacy.pl/