Killerzelle

Rak, który boli – o bólu nowotworowym

Nowotwór to choroba, której pojawienie się sprawia, że zaczynamy wątpić w jakiekolwiek wyleczenie. Na szczęście sytuacja całkowitego wyleczenia nowotworów różnego rodzaju pojawia się coraz częściej. Trudno jednak uniknąć długotrwałej walki o zdrowie, braku sił, przedłużających się chemioterapii i innych aspektów, z którymi musimy sobie radzić w trakcie choroby nowotworowej. Dotyczy to zarówno aspektów fizycznych, jak i psychicznych. Trudno też uniknąć czegoś, co nazywamy bólami nowotworowymi.

Niektóre nowotwory pojawiają się całkowicie przypadkowo i tak też są wykrywane. W trakcie rutynowych badań do pracy, na wizycie u specjalisty z zupełnie innym problemem. Są jednak nowotwory, które najzwyczajniej w świecie bolą i to stanowi dodatkowy problem w walce o zdrowie. Warto wiedzieć jedno, sam guz nowotworowy nie boli. Kiedy guz rośnie, uaktywnia się, to w pobliżu receptorów bólowych zaczynają pojawiać się bóle nowotworowe. Receptory bólowe przekazuję w ten sposób informację do mózgu. Często pojawienie się bólów nowotworowych, które nie są tak wcześniej świadomie odbierane, pozwala na szybsze wykrycie nowotworu.

Czy bóle nowotworowe można pokonać?
Oczywiście najskuteczniejszym sposobem na walkę z bólami nowotworowymi jest leczenie samego nowotworu. Wiadomo jednak, że to sprawa dość skomplikowana i ciągnąca się często latami. Trzeba też pamiętać, że sama terapia antynowotworowa jest często bolesna.

Jakie są inne sposoby na bóle nowotworowe?
1. Jeszcze do niedawna przecinano włókna nerwowe, które przenosiły ból, ale dzisiaj tej metody już się nie stosuje.
2. Najpowszechniejszym środkiem na bóle nowotworowe jest morfina – morfinę stosuje się od tysięcy lat w celu uśmieżania bólu, trzeba ją podawać pod ścisłym nadzorem. Bardzo dobrze radzi sobie z bólem, jest lekiem należącym do grupy opioidów.. Morfina podawana jest przede wszystkim doustnie.
3. Lekiem, który radzi sobie z bólem jeszcze lepiej niż morfina jest fentanyl – opioid prawie sto razy silniejszy niż morfina, stosuje się go naklejając na skórę plastry z tym lekiem.

Radzenie sobie z bólem nowotworowym jest nie tylko fizycznym, ale i psychicznym wysiłkiem, z którym nie każdy potrafi sobie poradzić na początku.
Więcej na:
https://bolprzebijajacy.pl/strona-glowna-pacjenta/nowotworowy-bol-przebijajacy/rodzaje-bolu-w-chorobie-nowotworowej/