Doctor holds magnifying glass in hand and is examining patient s

Rak skóry – czym jest i jak wygląda?

Rak może rozwinąć się w dowolnym miejscu w organizmie. Zaczyna się gdy komórki wymykają się spod kontroli i niszczą komórki zdrowe. Rak nie jest jedną i tą samą chorobą.Istnieje wiele rodzajów raka. Rak może rozwinąć się w płucach, piersiach, w ścianie jelita grubego, a nawet we krwi czy na skórze. Nowotwory są podobne pod pewnymi względami, ale różnią się w sposobem wzrostu i rozprzestrzeniania się.

Skąd się biorą nowotwory?

Komórki w naszych ciałach mają pewne zadania. Zwykłe komórki dzielą się w uporządkowany sposób. Umierają, gdy są zużyte lub uszkodzone, a nowe komórki zajmują ich miejsce.O Raku mówimy , gdy podizał komórki zaczyna wymykać się spod kontroli. Komórki rakowe ciągle rosną i wytwarzają nowe komórki . Powoduje to problemy w tych częściach ciała, w których rak się rozwinał.
Komórki rakowe mogą również rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Na przykład te w płucach mogą przemieszczać się do kości i rosnąć tam. Kiedy komórki rakowe przemieszczają się, nazywa się je przerzutami. Jednym z najczęściej spotykanych rodzajów nowotworów jest nowotwór skóry.

Podstawowe informacje na temat raka skóry

Rak skóry jest zdecydowanie najczęstszym rodzajem raka. Prawie wszystkie nowotwory skóry można skutecznie leczyć, jeśli zostaną wykryte odpowiednio wcześnie, więc ważne jest, aby wiedzieć, czego szukać, a w związku z tym trzeba wiedzieć jak wygląda rak skóry.

Jak wygląda rak skóry zatem?

Istnieje wiele rodzajów raka skóry, z których każdy może wyglądać inaczej. W sieci internetowej można znaleźć liczne galerie zdjęć zawiera przykłady bardziej typowych form nowotworów skóry, a także niektóre inne nie-nowotworowe rodzaje zmian skórnych, które również należy wziąć po uwagę. Jednak należy tutaj pamiętać, że nowotwory skóry mogą wyglądać inaczej niż te przykłady.
Dlatego ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem, jeśli nie wiesz do końca jak wygląda rak skóry, ale masz jakieś:
• guzki,
• plamy,
• owrzodzenia,
• inne znamiona na skórze,

które są nowe lub zmieniają się, lub które Cię martwią z innego powodu. Nie można żadnej, nawet najmniejszej zmiany ignorować. Lepiej „zamęczyć” lekarza aniżeli doprowadzić do zbyt późnego podjęcia leczenia.