840x350

Rak skóry i jego odmiany

Nierzadko diagnoza może okazać się szokiem dla pacjenta, zwłaszcza, jeśli dotyczy choroby nowotworowej. To prawda, że rak wywołuje paniczny lęk, jednak istnieje wiele odmian tej choroby, które można zwalczać z dużym prawdopodobieństwem wyleczenia. Nowotwory, które poddają się leczeniu to na przykład rak skóry.

Objawy raka skóry

Zanim przejdziemy do opisania typowych objawów raka skóry, warto podkreślić, że wyróżnia się dwa rodzaje tej choroby. Jest to postać raka podstawnokomórkowego oraz raka kolczystokomórkowego. Rak podstawnokomórkowy w zasadzie nie daje przerzutów i można go wyleczyć w stu procentach.

Ból nowotworowy ogniskuje się w miejscach chorobowo zmienionych i są to przeważnie okolice twarzy. Należy zwracać szczególną uwagę na pojawiające się narośle i obserwować, czy i jak prędko rosną. Trzeba także mieć świadomość, że im szybciej zgłosimy się do lekarza, tym większe mamy szanse na całkowite wyleczenie.

Rak kolczystokomórkowy, któremu może towarzyszyć ostry ból przebijający, potrafi dawać przerzuty nawet po kilku latach, co nie oznacza wcale, że nie można go leczyć. Przeciwnie. Wyleczalność w tym przypadku, jeśli chodzi o odsetek przeżyć pięcioletnich, wynosi około dziewięćdziesięciu procent. To bardzo optymistyczna informacja, która potwierdza wcześniejsze spostrzeżenie, że nie wszystkie nowotwory są tak śmiercionośne, jak by się mogło wydawać.

Leczenie raka skóry

Zarówno w przypadku raka podstawnokomórkowego, jak i raka kolczystokomórkowego leczenie polega na chirurgicznym usunięciu zmiany na skórze.

Warto podkreślić, że pozytywne nastawienie pacjenta na pewno będzie sprzyjało leczeniu.

źródło:
http://bolprzebijajacy.pl/