9211860159_5b4f1ba831_o

Rak skóry – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

Rak skóry jest chorobą, której istota skupia się w niekontrolowanym wzroście nieprawidłowych komórek w tkankach skórnych. Istnieją różne odmiany skórnych nowotworów. Najczęściej, zdaniem ekspertów diagnozowany jest rak podstawnokomórkowy, rzadziej czerniak, który zdaniem specjalistów jest jednym z najniebezpieczniejszych.

Wczesne wykrycie daje duże szanse na powrót do pełnej remisji procesu chorobowego. Bagatelizowanie podstawowych symptomów daje jednak nowotworowi czas na przerzuty do innych narządów organizmu. Wówczas rokowania pacjenta słabną.

Jakie są przyczyny choroby?

Rak skóry jak i rak kręgosłupa oraz inne jego odmiany może rozwinąć się u każdego niezależnie od wieku, stanu zdrowia, uwarunkowań genetycznych, czy też cech karnacji.
Przeprowadzone testy dowodzą jednak, że w grupie podwyższonego ryzyka zachorowalności znajdują się osoby:

• jasnej karnacji,
• u których w rodzinie zaobserwowano już wcześniej zachorowania na nowotwory skórne,
• często eksponujące ciało na działanie promieni UV,
• nie używających filtrów ochronnych, co prowadzi do nagminnego poparzenia skóry,
• w wieku przekraczającym czterdzieści lat.

5890531549_1765579ec9_b

Jak objawia się rak skóry?

Do pierwszych symptomów mogących świadczyć o początku procesu chorobotwórczego zaliczane są dziwne zmiany skórne, które pojawiają się nagle. U jednych mogą one być małe, zaczerwienione i nie sprawiające większych problemów w codziennym funkcjonowaniu. Z kolei u innych często zdarza się, że asymetryczne zmiany stają się twarde i mają tendencję do krwawienia. Trudno jest je również wyleczyć. W takich sytuacjach niezwłocznie należy udać się na konsultację lekarską, w celu podjęcia szerszej diagnostyki.

Najistotniejsza jest profilaktyka, ale jeśli dojdzie do zachorowania zwykle stosuje się leczenie chirurgiczne polegające na usunięciu zmian i okolicznych tkanek. Nie bez znaczenia jest też przeciwdziałanie dolegliwościom takim jak na przykład silny ból w chorobie nowotworowej. Rokowania zależne są od zaawansowania choroby i jej rodzaju. Przy wczesnej diagnozie istnieje duże prawdopodobieństwo wyleczenia.

więcej na:
http://bolprzebijajacy.pl/strona-glowna-pacjenta/choroba-nowotworowa/rak-skory/