z11301665Q,Rak-watroby-najczesciej-jest-spowodowany-przerzuta

Rak wątroby – przyczyny

Nie jest jasne, co wywołuje większość przypadków raka wątroby, ale w niektórych przypadkach przyczyna jest znana. Na przykład, przewlekłe zakażenie niektórymi wirusami zapalenia wątroby może powodować raka wątroby.

Nowotwór wątroby występuje, gdy komórki DNA wytwarzają zmiany (mutacje) w DNA – to materiał, który dostarcza instrukcji dla każdego procesu chemicznego w ciele. Mutacje DNA powodują zmiany w tych instrukcjach. Jednym z rezultatów jest to, że komórki mogą zacząć wyrastać spod kontroli i ostatecznie tworzyć guz – masę komórek nowotworowych.

Czynniki ryzyka

Czynnikami zwiększającymi ryzyko pierwotnego raka wątroby są:

• Przewlekłe zakażenie wirusem HBV lub HCV – przewlekłe zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV) lub wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) zwiększa ryzyko raka wątroby.
• Marskość – ten postępujący i nieodwracalny stan powoduje bliznowacenie tkanki w wątrobie i zwiększa szanse rozwoju raka wątroby.
• Niektóre dziedziczne choroby wątroby – choroby wątroby, które mogą zwiększyć ryzyko raka wątroby obejmują hemochromatozę i chorobę Wilsona.
• Cukrzyca – osoby z tym zaburzeniem cukru we krwi mają większe ryzyko raka wątroby niż osoby, które nie mają cukrzycy.
• Niealkoholowa choroba wątroby – nagromadzenie tłuszczu w wątrobie zwiększa ryzyko raka wątroby.

Także nadmierne spożywanie alkoholu. Spożywanie więcej niż umiarkowanej ilości alkoholu przez wiele lat może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń wątroby i zwiększyć ryzyko wystąpienia raka wątroby.

U osoby z rakiem żołądka mogą wystąpić niżej wymienione objawy. Czasami jednak ludzie z rakiem żołądka nie mają żadnych zmian ani objawów, albo ich przyczyną może być inna choroba, która nie jest rakiem.